П. 6.9. Основні види дефектів при нарізанні та накатуванні кріпильних різьб. Способи та засоби контролю різьби

logo turner2

"УВАГА!!!"
З 1.01.2024 р. підтримка даної версії підручника буде припинена.
Власникам з питань продовження роботи звертатись Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • Реєстрація
Авторизуйтесь для отримання можливості робити закладки.

Токар. Спеціальна технологія. 2 розряд. Тема 6. п. 6.9.1.

Контроль дефектів  при нарізанні та накатуванні кріпильних різьб

 

Навчальні питання

1. Основні види дефектів

2. Способи та засоби контролю різьби

 

При нарізуванні різьби зустрічаються різні види браку.Найпоширеніші серед них — поломка мітчика в отворі, рвана танеповна різьби, її зрив та ін.

 

Поломка мітчикав отворі може статися внаслідок неуважності робітника, роботи затупленим мітчиком та забивання його канавок стружкою, що відходить. Поломка мітчика псує різьбу, іноді навіть призводить до браку деталі.На його виймання необхідна велика затрата часу.Для запобігання поломкинеобхідно працювати правильно, користуватися справним гострим мітчиком, частіше виймати для видалення стружки.

 

Рвана різьба,звичайно, буває під час роботиз тупим мітчиком чи плашкою, при відсутності змащування і неправильному встановленні мітчика або плашки відносно нарізуваної деталі. Для усунення цього виду браку слід застосовувати правильно заточені гострі мітчики і плашки, користуватися змащуванням ібез перекосів установлювати різальний інструмент.

 

Неповна різьбабуває тоді, коли діаметр отвору під різьбу більший, ніж це потрібно для даних умов роботи (матеріалу деталі і розміру різьби), а також тоді, коли діаметр стержня під різьбу менший від установленого згідно креслення. При правильно вибраному і виконаному діаметрі отвору для внутрішньої різьби і діаметра стержня зовнішньої різьби цього браку не буде.

 

Зрив різьби буває у таких випадках: 

  • діаметр просвердленого отвору під різьбу менший від потрібного;
  • діаметр стержня під зовнішню різьбу більший, ніж це передбачено;
  • у разі застосованнятупогомітчикаабо тупоїплашки;
  • під час забиваннястружкиуканавці.

Для запобігання зриву різьби необхідно вибирати правильний діаметр отвору і стержня, застосовувати мітчики і плашки з гострими різальними кромками, частіше очищати їх від стружки. Для контролю внутрішніх різьб застосовують граничні різьбові калібри-пробки. Якщо в отвір не проходить прохідна калібр-пробка або проходить непрохідна калібр-пробка, то деталь вважається браком. У першому випадку брак можна усунути, якщо різьбовий отвір пройдуть новим справним мітчиком, який збільшить діаметр різьби. У другому випадку брак непоправний. Якість зовнішньої різьби перевіряють різьбовими калібрами-кільцями, різьбовими мікрометрами або різьбомірами. Кроки різьби перевіряють різьбомірами. Різьбоміри для метричної різьби складаються з набору пластинок для вимірювання різьб із кроками від 0,4 до 6 мм і для дюймової різьби з кількістю ниток на 1" від 4 до 28.