П. 12.3. Електроустаткування токарного верстата

logo turner2

"УВАГА!!!"
З 1.01.2024 р. підтримка даної версії підручника буде припинена.
Власникам з питань продовження роботи звертатись Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • Реєстрація
Авторизуйтесь для отримання можливості робити закладки.

Токар. Спеціальна технологія. 2 розряд. Тема 12. п. 12.3.

 Електроустаткування токарного верстата

      Навчальні питання:

1. Електроустаткування токарного верстата. Запобіжні пристрої.

2. Розташування електроустаткування. Електродвигуни головного руху. 

 

 

 

 

 

При налагодження та експлуатації електрообладнання металорізальних верстатів необхідно знати конструкції та принцип дії всіх елементів схем електроустаткування. У зв'язку з тим, що верстатний парк постійно оновлюється, наладчик повинен підвищувати свій професійно-технічний рівень.

 

Під наладкою електроустаткування розуміють процес відновлення початкових або налаштування необхідних характеристик електричних машин, апаратів і схем автоматичного регулювання.

 

Існує три види налагодження електрообладнання:

 

Випробувальне - проводиться перед контрольним випробуванням і здачею верстата на заводі виробнику.

 

Контрольне налагодження - проводиться перед здачею верстата в постійну експлуатацію.

 

Вторинне налагодження - після планового ремонту або після будь-якого порушення нормальної роботи у процесі експлуатації.

 

 

Заземлення електрообладнання верстатів. Загальні вимоги до виконання заземлення. Заземлення на верстатах необхідно виконувати при номінальних напругах вище 36 В змінного струму і ПО В постійного струму. Заземлення підлягають:

а) корпуси електричних машин (електродвигунів, генераторів, електромашинних підсилювачів і т. д.), трансформаторів, світильників і т. п.;

б) приводи електричних апаратів;

в) вторинні обмотки вимірювальних трансформаторів, а також знижувальних трансформаторів з вторинною напругою 36 В і нижче;

г) каркаси і несучі конструкції управління, пультів управління, кнопкових станцій і т. д.;

д) станини верстатів, металеві частини механізмів та допоміжного обладнання верстатів (гідростанцій, баків охолодження і т. д.), сталеві труби електропроводки, металорукавів, корпусу розгалужувальних коробок, металеві кабельні конструкції та інші металеві конструкції, пов'язані з установкою електрообладнання;

е) металеві корпуси пересувних, знімних, підвісних і переносних електроприймачів.

Заземленню не підлягають:

а) електрообладнання, встановлене на заземлених металевих конструкціях (при цьому на опорних поверхнях повинні бути передбачені захищені і незафарбовані місця для забезпечення електричного контакту);

б) корпусу реле електровимірювальних приладів, кнопок і т. п., встановлених на металевих панелях або на стінках станцій та пультів керування;

в) знімні або відкриваються металеві частини заземлених каркасів електрошаф, електроніш і т. д.;

г) електроприймачі з подвійною ізоляцією. 212

Подвійний ізоляцією називається пристрій в електроприймачем двох незалежних одна від іншої і розрахованих кожна на номінальну напругу ступенів ізоляції, виконаних таким чином, що пошкодження однієї з них не призводить до появи потенціалу на доступних дотику металевих частинах.

Допускається замість заземлення окремих електродвигунів, апаратів і т. п., встановлених на верстатах, заземлювати станини верстатів за умови забезпечення надійного контакту між корпусами електроустаткування і станиною. У всіх випадках заземлення електричний опір, виміряний між гвинтом заземлення і будь металевою частиною, яка при пробі ізоляції може виявитися під напругою 50 В і вище, не повинно перевищувати 0,1 Ом. Якщо опір заземлення між металевими корпусами електричних машин і апаратів, встановлених на заземлених частинах верстата, і гвинтом заземлення перевищує 0,1 Ом, то до таких машин та апаратів потрібно прокласти спеціальні заземлюючі провідники.

Контактні сполуки, що утворюються між металевими переміщаються частинами верстата і металевими поверхнями заземлених станин, допускається використовувати в якості заземлюючих за умови, що загальний опір заземлюючого кола не перевищуватиме 0,1 Ом.

Мінімальні перерізу в мм 2 мідних заземлюючих провідників наступні:

Голі провідники при відкритому прокладанні 4

Ізольовані дроти 1,5

Заземлювальні жили кабелів або багатожильних проводів у загальній трасі трубопроводу з фазними жилами 1

Не допускається в якості заземлюючих провідників використовувати металорукава, сталеві труби, металеві оболонки кабелів, а також кріпильні гвинти. Кріпильні гвинти або деталі, що з'єднують різні вузли верстатів, можна розглядати як засіб заземлення тільки в тих випадках, коли на дотичних поверхнях з'єднуються частин відсутня фарба, змащування або прокладки з ізоляційних матеріалів, що порушують необхідний електричний контакт. Для заземлення електрообладнання, розташованого на рухомих частинах верстата, повинен бути використаний спеціальний гнучкий ізольований провід.

^ В цілому система заземлення верстата повинна бути виконана таким чином, щоб при знятті будь-якого з заземлюються елементів не порушувалася цілість усього заземлення

Способи заземлення

Заземлення верстата і його окремо стоять вузлів споживач виконує, як правило, шляхом з'єднання їх до цехового контуру заземлення. Тому для заземлення біля основи зовні верстата і його окремо стоять вузлів передбачають спеціальні гвинти заземлення.

Для створення якісного і надійного контакту, підстави під гвинти заземлення повинні бути зачищені до металевого блиску, облужени або покриті іншим антикорозійним металевим покриттям.

 

 

 

Загальні положення та необхідні прилади

Під наладкою електроустаткування металорізального зграйка прийнято розуміти комплекс робіт з приведення в дію всіх елементів електрообладнання, що забезпечують технологічний процес обробки у заданих режимах. При пусконалагоджувальних роботах перевіряють відповідність встановленого електроустаткування і виконаного монтажу проекту, виявляють і усувають несправності в електричній схемі електрообладнання, налаштовують і регулюють електроапарати і приводу, перевіряють стан ізоляції і заземлюючих пристроїв, параметри електронних приладів, відчувають роботу електроустаткування під напругою в різних режимах і проводять інші роботи залежно від складності і типу застосованого на верстаті електроустаткування. Налагоджувальні роботи є заключним етапом монтажних робіт і, як правило, сприяють економічною, надійною та безаварійної роботі верстата в експлуатації.

Електричні схеми керування електроприводами верстатів відрізняються між собою складністю, видами застосовуваних електроапаратів, призначенням і т. д., тому робота наладчика не може будуватися за шаблоном. Однак у всіх випадках доцільно використовувати деякі загальні методи скорочують час виявлення несправностей. Метод спостереження є найпростішим і найнеобхіднішим у роботі наладчика. Він полягає у спостереженні за дією елементів схеми та оцінці правильності їх дії. Навіть у верстатах зі складною Електроавтоматика і великою кількістю апаратури в одній операції управління приводом бере участь не більше 3-4 апаратів. Знаючи призначення і розташування апаратів, з їх стану наладчик може судити про режим роботи, напрямку русі і пр. Дуже часто можна встановити причину несправності або обмежити коло пошуків тільки шляхом спостереження.

^ Метод виключення або локалізації перевіряється ділянки полягає в штучному скороченні обсягу ділянки, що містить невиявлені несправний елемент шляхом послідовного відключення до тих пір, поки не виявиться несправність. Під зв'язками в даному випадку розуміють всі види зв'язків, у тому числі і механічні. Наприклад, зняття ременя та перевірка двигуна на холостому ходу дозволяє встановити, що саме несправне - двигун або механізм.

^ Метод порівняння полягає в заміні перевіряється елемента або вузла схеми відповідно справним елементом або вузлом (панеллю блоком). Якщо після заміни елемента або вузла несправність зникає, наладчик продовжує роботу, залишаючи несправний елемент або вузол в майстерні.

^ Метод зворотній послідовності застосовують під час перевірки схеми, що складається з декількох ланок, пов'язаних функціональної залежністю. Він полягає в тому, що перевірку проводять на виході кожної ланки послідовно, від останнього до першого. Якщо при цьому якесь проміжне ланка має нормальний вихід, тобто виконують необхідну функцію, то відразу ж після цього можна перевірити вихід попереднього ланки. Такий метод виключає зайві контрольні операції і, отже, скорочує час наладки. Цей метод дає найбільший ефект в умовах серійного виробництва і експлуатації.

При налагодження досвідченого верстата зі складним електроустаткуванням або за відсутності у наладчика достатнього досвіду часто використовують метод прямої послідовності. Але і в цих умовах рекомендується все ж зворотна послідовність з метою вироблення певної навички.

^ При налагодження електроустаткування металорізальних верстатів виникає необхідність у певній кількості електровимірювальних приладів, інструменту та пристосувань, номенклатуру і кількість яких визначають залежно від складності схем електроприводів і систем автоматизації, а також типами застосовуваної електроапаратури та електронних приладів. Застосовуються як спеціальні, так і універсальні вимірю тільні прилади. Універсальні многошкальние прилади зазвичай використовують при налагодженні схем, що містять одночасно елементи змінного і постійного струму. Щоб уникнути неправильних включень, що призводять до виходу з ладу приладів, особливо електронних, перевірка працездатності електричних схем та їх налагодження вимагають від наладчиків певних навичок та кваліфікації. Оснащення ділянки наладчиків приладами, інструментом і відповідними пристосуваннями повинно бути таким, щоб сприяти забезпеченню швидкого відшукання можливих несправностей в схемах.

З метою збільшення продуктивності праці при виробництві налагоджувальних робіт дуже часто застосовують прості і найбільш зручні при користуванні прилади, наприклад індикатори напруги (контрольна лампочка) при перевірці наявності напруги. Контрольні лампочки вибирають відповідно величині вимірюваного напруги. Так, при перевірці наявності напруги силових ланцюгів до 220 В можна використовувати лампочку на 220 В, ланцюгів управління 24 В - комутаторну лампочку на 24 В. Застосування індикаторів (контрольних ламп) дає іноді можливість одночасно з перевіркою наявності напруги зробити перевірку полярності ланцюгів.

В якості приладів, службовців для прозвонки електричних ланцюгів, можуть бути застосовані тестер, пробник, в окремих випадках (за відсутності в ланцюзі елементів приладів або електроапаратів, розрахованих на напругу менш ніж 1000 В) можливе застосування мегометром на відповідну напругу. Пробник є одним з поширених серед наладчиків приладів по прозвонке електричного кола. Він складається з послідовно включених низьковольтних батарейки і лампочки. При замиканні контактів пробника на перевіряється ланцюг, якщо немає обриву, лампочка загоряється.

У практиці вимірювання витягів часу на включення і відключення апаратів, приладів, окремих схемних вузлів застосовують електричний секундомір. Перевагою електричного секундоміра є можливість проведення досить точного відліку, так як початок і кінець відліку часу збігається з моментом включення і відключення контактів відповідних апаратів схеми. При необхідності проведення точних вимірювань, а також для дослідження у часі процесів, що відбуваються в електричному ланцюзі, широко застосовують осцилографи.

Перераховані прилади не є обов'язковим мінімумом приладів електроділянки. Залежно від характеру і потужності електропривода, електроучасток укомплектовують випробувальними стендами та приладами, повністю забезпечують виробництво налагоджувальних робіт. При налагодження електричних схем із застосуванням вимірювальних трансформаторів необхідно пам'ятати, що у трансформатора напруги вторинна обмотка повинна бути підключена до вольтметра, ватметри або ж її ланцюг повинна перебувати в розімкнутому стані, обмотка ж трансформатора струму повинна бути замкнута на амперметр або закорочена.

Для захисту трансформаторів напруги від можливих перенапруг і струмів короткого замикання в їх первинні ланцюга в обидва дроти на стороні високої напруги встановлюють запобіжники. При включенні у вторинні кола трансформаторів напруги вимірювальних приладів через можливих неправильних їх включень можуть виникнути перевантаження - захист від перевантажень подібного роду здійснюється запобіжниками.

Щоб уникнути неправильних показань приладів вихідні клеми трансформаторів струму та напруги та вхідні клеми вимірювальних приладів зазвичай попередньо узгоджують між собою. При підключенні трансформаторів струму і напруги необхідно звернути увагу на те, щоб їх вторинні обмотки і корпуси були заземлені.