П. 6.4. Діаметри отворів та стержнів під нарізання різьби. Конструкція та геометричні параметри мітчиків і плашок

logo turner2

"УВАГА!!!"
З 1.01.2024 р. підтримка даної версії підручника буде припинена.
Власникам з питань продовження роботи звертатись Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • Реєстрація
Авторизуйтесь для отримання можливості робити закладки.

Токар. Спеціальна технологія. 2 розряд. Тема 6. п. 6.4.1.

Діаметри отворів та стержнів під нарізання різьби. Конструкція та геометричні параметри мітчиків і плашок

Навчальні питання

1. Діаметри отворів та стержнів під нарізання різьби

2. Конструкція та геометричні параметри мітчиків і плашок

 

 

Діаметри отворів та стержнів під нарізання різьби

Велике значення має правильний вибір діаметра отвору, підготовленого для нарізування різьби. Якщо діаметр більший, ніж потрібно, то внутрішня різьба не матиме повного профілю. При меншому діаметрі отвору вхід мітчика в нього ускладнений, що призводить  до зривання ниток різьби або до заклинювання та поломки мітчика.

 197

Рис.6.4.1.

Слід мати на увазі, що при нарізуванні різьби під дією зусилля подачі та обертового руху мітчика метал заготовки не тільки ріжеться, але й «тече» в напрямі дії осьового зусилля, тобто частково видавлюється, причому різною мірою у різних матеріалів. Метали тверді і крихкі дають менші зміни величини отвору при нарізуванні різьби, ніж метали в’язкі і м’які. При підготуванні отвору точного за розміром внутрішнього діаметра різьби у процесі нарізування різьби видавлюваний  метал зменшить діаметр отвору, і при надмірному тиску на зуби мітчика  сприятиме їх посиленому нагріванню та прилипанню часточок металу до зубів. Різьба у цьому випадку вийде низької якості, зі рваними нитками, а в ряді випадків можливі заклинювання мітчика в отворі та поломка інструмента. Особливо часто це буває при нарізуванні різьби в м’яких і в’язких матеріалах.

 Для цілковитої гарантії доброякісного виготовлення різьби та усунення можливості поломки різального інструмента діаметр отвору під різьбу слід робити дещо більшим, ніж внутрішній діаметр різьби (Рис.6.4.1.,а).

У практиці слюсарної обробки при виборі діаметрів свердел для отворів під різьбу слід користуватися даними табл. 13 і 14.

img006-image021

 При відсутності таблиць розмір діаметра під різьбу  наближено обчислюється за формулою:

D=d-1.5h,

де D — діаметр свердла, мм;

d — зовнішній діаметр різьби, мм;

h— глибина різьби, мм (висота профілю).

Глухі отвори під різьбу необхідно свердлити дещо глибше, ніж задано довжиною різьби.При цьому  потрібно враховувати величину збігу різьби мітчика (Рис.6.4.1,.б). Збіг різьби дорівнює величині у (табл. 15). Якщо глибина різьби за кресленням становить Н1, то глибину свердління Н визначають із рівняння:

 H=H1+y мм.

img006-image023

 

Примітка. Загальний запас глибини свердління Y=l2+l1.