П. 7.8. Вибір інструментів та пристроїв

logo turner2

"УВАГА!!!"
З 1.01.2024 р. підтримка даної версії підручника буде припинена.
Власникам з питань продовження роботи звертатись Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • Реєстрація
Авторизуйтесь для отримання можливості робити закладки.

Токар. Спеціальна технологія. 2 розряд. Тема 7. п. 7.8.

Вибір інструментів та пристроїв

 

Вибір обладнання та технологічної оснастки визначається наявністю металорізальних верстатів, інструментів і пристосувань.

Металорізальні верстати повинні задовольняти таким умовам:

- основні розміри верстата повинні відповідати габаритам оброблюваної деталі;

- потужність верстата при виконанні чорнових операцій повинна використовуватися максимально;

- верстат повинен забезпечити необхідні точність і шорсткість оброблюваних поверхонь;

- продуктивність верстата повинна відповідати заданій програмі випуску деталей.
     Для правильного базування деталей, підвищення продуктивності праці і розширення технологічних можливостей верстатів застосовують різні універсальні пристосування: кулачкові патрони, люнети, верстатні лещата, свердлильні патрони і т. п. Їх використовують при обробці деталей на металорізальних верстатах та для виконання складальних і контрольних операцій, встановлення та закріплення деталей на верстаті або для закріплення і напрямки інструменту при обробці.
Крім універсальних пристроїв, у серійному і масовому виробництві широко застосовують нормалізовані і спеціальні пристосування, призначені для обробки певних типових деталей. При малих масштабах виробництва доцільно застосовувати порівняно дешеві і прості універсальні пристосування, за допомогою яких можна обробляти не одну, а ряд схожих деталей, що відрізняються один від одного своїми розмірами, і лише в окремих випадках - нормалізовані .
На ремонтних підприємствах з невеликим парком металорізальних верстатів часто застосовують пристосування, які змінюють призначення верстата і розширюють його технологічні можливості. За допомогою таких пристосувань можна, наприклад, на токарних верстатах виробляти фрезерування дрібних деталей, а також різні види шліфувальних робіт .
Основні фактори, що визначають вибір ріжучого інструменту:

- спосіб обробки (при різних варіантах технологічного процесу використовують різні інструменти, наприклад, виконати отвір можна свердлом і зенкером або свердлом і розточувальним різцем);

- розміри, форма, точність і якість обробки деталі (розміри і форма деталі впливають на вибір розмірів і конструкції інструменту, а якість і точність обробки визначають тип інструменту, наприклад, для чорнових і обробних робіт, і режим обробки цими інструментами);

- матеріал деталі та інструменту (від матеріалу деталі залежать матеріал різального інструменту і його геометричні параметри, матеріал інструменту лімітує його вибір для обробки деталей різної точності і визначає продуктивність процесу різання );

- тип верстата, на якому буде оброблятися деталь (визначає застосовуваний інструмент, наприклад, якщо обробка зубів шестерні проводиться на горизонтально-фрезерному верстаті, то застосовують дискову або пальцеву модульну фрезу; при обробці зубів шестерні на зубофрезерних верстатах - черв'ячні фрези ).

При виборі інструменту слід застосовувати нормалізовані інструменти, характеристика яких наведена у відповідних довідниках.