П. 13.8. Вплив наросту на зміну геометрії різальної частини інструмента та його спрацювання

logo turner2

"УВАГА!!!"
З 1.01.2024 р. підтримка даної версії підручника буде припинена.
Власникам з питань продовження роботи звертатись Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • Реєстрація
Авторизуйтесь для отримання можливості робити закладки.

Токар. Спеціальна технологія. 2 розряд. Тема 13. п. 13.8.

Вплив наросту на зміну геометрії різальної частини інструмента та його спрацювання

 

 

 

Розміри і форма наросту постійно змінюються. У процесі різання нарост поновлюється внаслідок дії сил тертя між стружкою, що відходить і зовнішньою поверхнею наросту. Частинки наросту зносяться стружкою і обробленою поверхнею заготовки, нарост зривається з передньої поверхні інструмента і знову утворюється. Пояснюється це тим, що нарост перебуває під дією сили тертя T, сил стискання P1 і P2, і сили розтягування Q (рис. 13.10, а). Зі зміною розмірів наросту змінюється співвідношення сил, що діють на нього. Коли сума сил P1 і Q стає більше сили тертя T, відбувається руйнування й зрив наросту. Частота зривів наросту залежить від швидкості різання.

image13-15

Рис. 13.10. Схеми утворення: а – наросту на різці; б – наклепу обробленої поверхні заготовки

Нарост істотно впливає на процес різання і якість обробленої поверхні заготовки, тому що при його наявності змінюються умови стружкоутворення. Нарост може позитивно впливати на процес різання. Він змінює форму передньої поверхні інструмента, що призводить до збільшення переднього кута, а отже, до зменшення сили різання. Внаслідок високої твердості нарост здатний різати метал. Він віддаляє центр тиску стружки від різальної кромки, внаслідок чого зменшується зношування різального інструмента по передній поверхні. Нарост поліпшує тепловідвід від різального інструмента.

Нарост також впливає й на процес різання. Він збільшує шорсткість обробленої поверхні. Частинки наросту, що втілюються в оброблену поверхню, при роботі спряжених деталей, викликають підвищене зношування пари. Наявність наросту змінює виліт різця від l до l1 (рис. 1.10, а), що відбивається на діаметральних розмірах заготовки в різних зонах по її довжині, і внаслідок цього оброблена поверхня виходить хвилястою. У результаті зміни переднього кута інструмента коливається величина сили різання, що викликає вібрацію частин верстата та інструмента, а це погіршує якість обробленої поверхні.