П. 6.8. Змащування та охолоджування

logo turner2

"УВАГА!!!"
З 1.01.2024 р. підтримка даної версії підручника буде припинена.
Власникам з питань продовження роботи звертатись Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • Реєстрація
Авторизуйтесь для отримання можливості робити закладки.

Токар. Спеціальна технологія. 2 розряд. Тема 6. п. 6.8.

Змащування та охолодження

Охолоджування і змащування при обробці різанням

 Змащувально-охолоджуючі речовини мають великий уплив на різання й якість обробленої поверхні. В основному, як змащувально-охолоджуючі речовини (ЗОР) використовують рідини, в які іноді додають тверді речовини (порошки мила і парафіну, бітум, віск, графіт, дисульфід молібдену, соду та ін.). Значно рідше для цієї мети використовують гази. Численні дослідження показали, що ЗОР мають такий вплив на процес різання:

а – потрапляючи в зону різання, змащують поверхню тертя і зменшують його;

б – проникаючи у мікротріщини шару матеріалу, що деформується, зменшує деформацію; 

в – охолоджує різальний інструмент, деформуючий шар і поверхню заготовки; 

г – змащуючи робочі частини інструменту, перешкоджає схоплюванню інструменту зі стружкою, утворенню наростів, що приводить до зменшення шорсткості обробленої поверхні.

При використовуванні ЗОР стійкість різального інструменту значно зростає, а отже, збільшується допустима швидкість різання; оброблені поверхні стають більш точними і менш шорсткими; зменшується на 10…15 % ефективна потужність різання. 

ЗОР поділяються на дві основні групи: 

а) охолоджувальні, б) змащувальні. 

Охолоджуючі ЗОР повинні володіти високою теплопровідністю і теплоємністю, значною прихованою теплотою пароутворення і низькою в’язкістю. Кращу охолоджуючу здатність мають рідини на водній основі – емульсії, водні розчини соди, солей та ін. Емульсії одержують розчиненням у воді розчинів мила й органічних кислот у мінеральних маслах. Охолоджуючі ЗОР використовують при чорновій обробці в’язких металів у разі високого  нагрівання інструментів.Шорсткість обробленої поверхні не має особливого значення. Сильне охолоджування (8…12 л/хв.) при чорновому точінні різцями зі швидкорізальної сталі дає можливість збільшити швидкість різання на 15...25 %. 

При чистовій обробці у разі необхідності одержання точної поверхні з низькою шорсткістю, а також при нарізанні різьб і зубів зубчатих коліс застосовують рідини з високими змащувальними властивостями (мінеральні і рослинні масла, гас). Вони володіють хорошим змочуванням і завдяки високій змащувальній здатності значно знижують тертя. Добавка дисперсних порошків поверхнево-активних речовин підвищує їх змащувальну дію і теплопровідність. Широко використовують сульфофрезоли – мінеральні масла, що містять добавки сірки. 

Внутрішнє підведення ЗОР 

Рекомендується застосовувати внутрішнє підведення ЗОР, оскільки це дозволяє поліпшити евакуацію стружки, особливо при нарізуванні різьби на деталях із довгостружкових матеріалів або в глибоких отворах (2- 3xD). При цьому знижується знос ріжучої кромки за рахунок гарного охолодження зони різання.

  img006-image120

 Зовнішнє підведення ЗОР

Зовнішнє підведення ЗОР є найбільш поширеним методом подачі ЗОР і може використовуватися при задовільному формуванні стружки. Для поліпшення евакуації стружки принаймні одне сопло (два - при обробці необертовим свердлом) має бути спрямоване якнайближче до осі інструменту.

 img006-image121

Різновиди ЗОР/емульсії

 Існують різні види ЗОР:

  • на основі мінеральних масел;
  • синтетичні ЗОР;
  • напівсинтетичні ЗОР;
  • на основі олії;
  • мінеральне масло без присадок.

 Необхідно знати тип ЗОР на використовуваному верстаті, а також вміст у ньому масла.

 Емульсія на основі мінеральних масел

Найбільш поширений вид ЗОР для нарізування різьблень мітчиками.

  • характеризується хорошими ріжучими властивостями, стабільністю (cприятливою для верстатів);
  • вміст олії 5-7% для обробки сталі;
  • 8-12 % для обробки важкооброблюваних сталей і нержавіючих сталей

Синтетична ЗОР

Необхідно перевіряти відповідність емульсії заданим вимогам і рекомендаціям для нарізування різьби мітчиками.

 - Характеризується більш низькими ріжучими властивостями при нарізуванні різьби мітчиками, стабільністю (може бути несприятлива для верстата).

Напівсинтетична ЗОР/емульсія

Це досить новий вид ЗОР. Характеризується хорошими ріжучими властивостями, стабільністю. Рекомендується для всіх видів обробки, зокрема при обробці широкого діапазону матеріалів.

 Емульсія на основі рослинної олії

Найкращі ріжучі властивості серед усіх емульсій для операцій нарізування різьби мітчиками.

  • малопоширений вид ЗОР;
  • вміст олії 6-8 % для обробки нержавіючих сталей;
  • 10-12 % для важкооброблюваних нержавіючих сталей і сталей з незвичайними властивостями.

 Мінеральне масло без присадок

 Головним чином, застосовується на токарних верстатах і верстатах для дрібнорозміченої обробки. Необхідно завжди дотримуватися рекомендацій виробника при змішуванні ЗОР.

  • забезпечує оптимальні умови різання на операціях нарізування різьби мітчиками;
  •  характеризується стабільністю.