П. 13.9. Корисна дія наросту. Методи зменшення нарістоутворення

logo turner2

"УВАГА!!!"
З 1.01.2024 р. підтримка даної версії підручника буде припинена.
Власникам з питань продовження роботи звертатись Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • Реєстрація
Авторизуйтесь для отримання можливості робити закладки.

Токар. Спеціальна технологія. 2 розряд. Тема 13. п. 13.9.

Корисна дія наросту. Методи зменшення нарістоутворення

 При обдирній обробці наріст, приймаючи на себе навантаження, запобігає перегріванню й спрацюванню передньої поверхні різця. Тому явище наростоутворення при чорновій обробці нешкідливе і навіть корисне. Наростоутворення при чистовій обробці — шкідливе явище, оскільки знижує точність і клас шорсткості обробленої поверхні.

 Наріст не тримається довгий час на різці, а періодично обламується й захоплюється між різальною кромкою різця й заготовкою; при цьому дрібні уламки утворюють вм'ятини (лунки) на обробленій поверхні, дрібні шматочки металу, що прилипають на ній, створюють підвищену шорсткість. Крім цього, нерівні краї наросту, які виходять за різальну кромку, дряпають оброблену поверхню. Тому за умов утворення наросту дістати високоякісну поверхню (не вище 5-го класу шорсткості) неможливо.

 Усунути причини наростоутворення можна таким чином:

  • роботою у певній зоні швидкостей різання. Найінтенсивніше наріст утворюється при швидкості різання, що становить 7...80 м/хв (рис. 6.4, б). При малій швидкості (до 7 м/хв) температура в зоні різання недостатня для спікання й загартування наросту, а при великій (понад 80 м/хв) наріст не встигає приваритися до різця, оскільки його зносить стружка, що швидко сходить. Обробку багатолезовими інструментами із швидкорізальної сталі (розвертками, мітчиками) і фасонними різцями, тобто інструментами, які мають забезпечити низьку шорсткість, виконують на малих швидкостях різання, а твердосплавними різцями й зенкерами — на високих;
  •  доведенням або поліруванням передньої поверхні: при цьому тертя стружки об інструмент різко знижується, зменшується «пригальмовування» поверхневого шару стружки, і наріст практично не утворюється;
  •  застосуванням змащувально-охолоджувальної рідини. Якщо поверхня різця добре змащується, наріст буде незначним.