П. 10.1. Основні поняття про оздоблювальне оброблення. Пластичне деформування як один із оздоблювальних методів оброблення деталей. Накатування рифлень; припуски, інструмент, режими різання

logo turner2

  • Реєстрація
Авторизуйтесь для отримання можливості робити закладки.

Токар. Спеціальна технологія. 2 розряд. Тема 10. п. 10.1.2.

 

Основні поняття про оздоблювання

Навчальні питання:

  1. Поняття про оздоблювання.
  2. Доведення й притирання деталей.

Доведення й притирання деталей

Для доведення й притирання деталей застосовують різні пасти, багато хто з них виготовляють на підприємствах з карбіду кремнію й електрокорундів.

Розрізняють наступні види притирання: грубу із застосуванням шліфпорошків зернистістю 25—63, при якій забезпечується шорсткість обробленої поверхні Rа = 0,80 - г-г- 0,40 мкм, попередню — мікропорошками зернистістю М20 -М40 для досягнення шорсткості обробленої поверхні 0,16— 0,63 мкм, напівчистову — із застосуванням мікропорошків зернистістю М10 -М14 для досягнення 0,08—0,16 мкм і остаточну — мікропорошками із зернистістю М1 -М5 для досягнення Rа = 0,02-0,04 мкм.

На результати доводочних операцій істотний вплив виявляють притирання. Їх виготовляють зі сталі, чавуну, міді, бронзи, твердих і грузлих порід дерева й ін. Найпоширеніші притирання із чавуну. Вони повинні мати щільну й однорідну структуру в перетинах в усіх напрямках. Твердість притирань НВ 190-230.

Сталеві притирання в порівнянні ( чавунними мають більш високі похитнуте зносостійкості й міцності й низ шаржируємість. Їх застосовують при доведенні ельборовими й алмазними пастами.

Чим дрібніше зернистість ельборових і алмазних паст, тем м'якше повинен бути матеріал притирання. Остаточні операції доведення здійснюють притираннями з текстоліту, кольорових металів, самшиту, липи й ін. Застосовують також складені притирання, набрані з матеріалів різної твердості. Виготовляють притирання для чорнової й чистової обробки. Перші мають поглиблення для розміщення пас і знятого матеріалу, другі їхні не мають.

Притирання для доведення отворів виготовляють у вигляді втулок, насаджених на оправлення. Застосовують регульовані й нерегульовані притирання. Нерегульовані притирання з постійним зовнішнім діаметром застосовують для доведення отворів малих діаметрів, конічних і різьбових поверхонь. Регульовані притирання мають розрізну сорочку із внутрішнім конусом і розтискний пристрій, який при осьовому переміщенні усередині сорочки при тиру може збільшувати діаметр притирання. Початковий діаметр притирання звичайно на 0,005-0,03 мм менше оброблюваного отвору. Довжина робочої частини поверхні притирання становить для наскрізних отворів 1,2-1,5 глибини оброблюваного отвору, а для глухих отворів — менше його глибини. При обробці точних отворів биття притирання на оправленні повинне бути не більш 0,01 — 0,2 мм, а відхилення від циліндричності — не більш 0,005-0,01 мм.

Якщо до точності обробки не пред'являють високих вимог, застосовують пружні притирання. Пружні притирання можуть бути виготовлені з навитого дроту й пластинчасті.

Притирання для доведення зовнішніх поверхонь деталей виконують у вигляді кілець і дисків. Форма кільця-притирання повинна відповідати формі зовнішньої поверхні оброблюваної деталі. Для чорнової обробки діаметр кільця повинен бути на 0,1-0,15 мм, а для чистової — на 0,03-0,08 мм більше зовнішнього.