П. 11.2. З'єднання та стандартизація деталей машин

logo turner2

"УВАГА!!!"
З 1.01.2024 р. підтримка даної версії підручника буде припинена.
Власникам з питань продовження роботи звертатись Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • Реєстрація
Авторизуйтесь для отримання можливості робити закладки.

Токар. Спеціальна технологія. 2 розряд. Тема 11. п. 11.2.

 

З'єднання та стандартизація деталей машин

Типи з’єднань. Нероз'ємні — це з'єднання, які не дозволяють розібрати конструкцію без руйнування з'єднуючих деталей.

Нероз'ємні з'єднання можна здійснити механічними способами і силами фізико-хімічного закріплення.

Профільні (безшпоночні) з'єднання. Ці з'єднання використовують для скріплення рукояток на кінцях валів та скріплення привідного валу із валом зміщеного механізму.

Види заклепочних швів. З'єднання деталей машини чи спорудження, яке здійснюється групою заклепок, називається заклепочним швом.

За призначенням вони  діляться на стійкі та стійкоплавкі. Заклепочні з'єднання у значній мірі витіснені зварними, оскільки мають ряд недоліків, велику трудоємність виготовлення і високу вартість. 

Роз'ємні з'єднання - це з'єднання, при яких вузли можна розібрати без руйнування роз'єднуючих деталей. Різьбові з'єднання здійснюються закріплюючими деталями, які мають різьбу. 

Шпоночні з'єднання. Шпонки служать для передачі руху від валу до встановлених на ньому деталей і навпаки. Розрізняють ненапружені і напружені шпоночні з'єднання. Ненапружені шпоночні з'єднання здійснюються за допомогою призматичних і сегментованих шпонок. Завдяки простоті і надійності конструкцій, зручності збирання і розбирання вузла, низькій вартості шпоночні з'єднання отримали широке використання.

Види зварних швів. Зварка — з'єднання деталей за рахунок сил молекулярного закріплення шляхом місцевого їх нагріву до розплавленого стану. У залежності від використаного для нагріву джерела енергії розрізняють:

  • хімічну;
  • хіміко-механічну;
  • електрохімічну;
  • електромеханічну;
  • електричну зварку.

Із сучасних методів використовують зварку ультразвуку й електро-променеву. Зварка має багато переваг, головні з яких — економія металу і менша трудоємність виконання.

Пайка — процес з'єднання металевих деталей, а в  легкоплавких металах — припаювання.

Склеювання — з'єднання матеріалів за допомогою розчинів, які називаються клеями.

Штифти використовують в якості встановлюючого елемента, який визначає взаємне розміщення деталей, які торкаються, а також для кріплення деталей машин, що передають невеликі навантаження. Штифти бувають циліндричні, конічні і конічно-розвідні. Основні їх конструкції стандартизовані.

Заклепочні з'єднання використовуються для з'єднання листків, полос, прокатних профілів і т.д. Основний елемент заклепочного з'єднання-заклепка, яка складається зі стержня і закладної головки.

Клепкою називається процес утворення замикаючої головки (стержень заклепки вставляють у заздалегідь підготовлений отвір з'єднуючої деталі, після чого із виступаючого кінця заклепки формують другу).

Кріпильні деталі різьбових з'єднань. Болт являє собою стержень із різьбою для гайки на одному кінці і головкою на другому.

Гвинт відрізняється від болта тим, що його різьбова частина вкручується в одну із з'єднуючих деталей.

Шпилька являє собою стержень із різьбою на обох кінцях.

Гайка має отвір для накручування на різьбовий кінець болта і шпильки.

Клинові з'єднання. Використовуються для деталей, які потребують швидкого збирання і розбирання. Їх використання обмежене, оскільки вони мають ряд недоліків, основним з яких є гірша технологічність конструкції, ослаблення основних деталей прорізами для встановлення клину.