П. 13.3. Вільне та невільне різання

logo turner2

"УВАГА!!!"
З 1.01.2024 р. підтримка даної версії підручника буде припинена.
Власникам з питань продовження роботи звертатись Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • Реєстрація
Авторизуйтесь для отримання можливості робити закладки.

Токар. Спеціальна технологія. 2 розряд. Тема 13. п. 13.3.

Вільне та невільне різання

Процес пластичної деформації зрізаного шару і освіти стружки крім зазначених раніше параметрів характеризується ще і ступенем осложненности умов, у яких вчиняється освіти стружки. За цією ознакою розрізняють два випадки різання: вільний і невільний (ускладнене).

1. Вільне різання.

Відбувається у випадку, коли в різанні бере участь одна прямолінійна ріжуча кромка. Деформований стан зрізаного шару при цьому є плоским. Приклад вільного різання вказаний на рис.13.3 а. У цьому випадку деформація відбувається в площинах, паралельних один одному, і всі елементарні обсяги зрізаного шару можуть вільно переміщатися в паралельних напрямах.

Вільне різання може здійснюватися також при струганні прямих гребінців на плоскій поверхні призматичної заготовки або при точінні з поперечною подачею буртика на циліндровому зразку (заготівлі). Довжина прямолінійної ріжучої кромки інструменту в обох цих випадках повинна бути більше ширини гребінців або буртика на ширину перекриття ріжучого леза. Вільне різання зазвичай проводиться при виконання будь-яких експериментів у різних дослідженнях. Це робиться для того, щоб виключити вплив ускладненого деформування зрізаного шару на досліджуване явище. Отримати хороший корінь стружки для вивчення, наприклад, пластичної деформації зрізаного шару або освіти наросту, можна тільки при вільному різанні, при якому всі явища в зоні різання відбуваються в сімействі паралельних площин, тому однакові в кожної з них.

image13-14

Рис. 13.3. Вільне (а) і невільне різання (б).

2. Невільне (ускладнене) різання (рис. 13.3, б).

Характеризується тим, що окремі обсяги зрізаного шару на різних ділянках ріжучої кромки переміщуються в різних напрямках, що створює умови складного деформування і ускладнює утворення стружки.

При невільному різанні окремі елементарні обсяги зрізаного шару переміщуються в різних напрямках і тому в різних точках зони різання одні й ті ж явища відбуваються по-різному, з різним ступенем інтенсивності. Картина стану матеріалу в зоні різання в одній січної площини не є типовою для всіх інших січних площин і не повторює картини стану матеріалу в інших січних площинах.

За розташуванням ріжучої кромки різального леза щодо напрямку головного руху (вектора швидкості різання ) різання може бути прямокутним або косокутність. При розташуванні ріжучої кромки під прямим кутом до напрямку головного руху різання називається прямокутним. Якщо ж ріжуча кромка розташована до напрямку різання не під прямим кутом (косо), різання називається косокутність. При прямокутному різанні стружка завивається в плоску логарифмічну спіраль, а при косокутність різанні - у гвинтову, напрямок і крок якої залежать від розташування кромки.

Різання може здійснюватися ріжучими інструментами з одним ріжучим лезом або з кількома. Згідно з цим різання може називатися однолезвійним або багатолезовим. Воно може бути безперервним, наприклад, при точінні, або переривчастим, як при фрезеруванні, і відбуватися з постійним або змінним перетином зрізу.