П. 8.7. Шляхи підвищення продуктивності праці при обробці конічних поверхонь

logo turner2

"УВАГА!!!"
З 1.01.2024 р. підтримка даної версії підручника буде припинена.
Власникам з питань продовження роботи звертатись Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • Реєстрація
Авторизуйтесь для отримання можливості робити закладки.

Токар. Спеціальна технологія. 2 розряд. Тема 8. п. 8.7.

Підвищення продуктивності праці при обробці конічних поверхонь

 

   Щоб підвищити продуктивність і якість токарной обробки, раціональніше скористатися робочий час токаря й тимчасово підвищити його ефективність, проводять постійну роботу з автоматизації і механізації токарних верстатів.

   Автоматизація – це процес створення приладів, пристроїв і творення механізмів, яким частково чи цілком передаються функцій управління верстатом і за якістю обробки деталей.

   Механизація – це оснащення верстата пристроями, які полегшують працю токаря і звільняють його від виконання фізично важких, трудомістких й обтяжливих робіт.
   До засобів механізації відносять транспортні засоби, затискувальні пристрої (самозатискувальні патрони, патрони з пневмо - чи гідрозатисканням, задню бабку з гідро - чи пневмо приводом піноли), механізований привід подач різцевих салазок, задньої бабки, і навіть гідросуппорт, що дозволяє обробляти заготівлі по копіру, що закріплюються в центрах й у патроні, по зовнішнім та внутрішньою поверхням.

   До засобів автоматизації можна віднести пристрої управління (датчики, кулачки, обмежувачі, кінцеві вимикачі, упори) й вимірювання, завантажувальні пристрої, пристрої збирання стружки, які скоординовано з роботою верстату й вимагають втручання робочого лише для налагодження верстата або для доналадки чи зміни режимів.
   У разі виробництва деталей ефективним є використання автоматів і напівавтоматів, обробних деталі типу втулок, кілець, валів, включаючи контроль їх розмірів, автоматично, й без участі робочого, який стежить за справної роботою автомата, періодично завантажує його заготовки і контролює якість обробки. Обробка деталей у ннапівавтоматичному режимі здійснюється з участю робочого, що проводить зміну заготівлі, пуск верстата, вимір обробленої деталі та ін.
   Автомати і напівавтомати, пов'язані між собою транспортними і завантажувальними пристроями, утворюють автоматизовані ділянки (якщо є можливість переналагодження на обробку іншої деталі) чи автоматичну лінію (якщо такої можливості практично немає).
   Верстати з числовим програмним управлінням (ЧПУ) проти звичайних мають такі переваги: підвищення продуктивності і зменшення часу переналагодження верстата з однієї деталі на іншу; скорочення термінів підготовки виробництва та ін.
   Крім того, у зв'язку з тим, що моральне старіння верстатного устаткування відбувається значно швидше його фізичного зносу, промислові підприємства змушені постійно вирішувати державні питання модернізації верстатів.