П. 10.1. Основні поняття про оздоблювальне оброблення. Пластичне деформування як один із оздоблювальних методів оброблення деталей. Накатування рифлень; припуски, інструмент, режими різання

logo turner2

"УВАГА!!!"
З 1.01.2024 р. підтримка даної версії підручника буде припинена.
Власникам з питань продовження роботи звертатись Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • Реєстрація
Авторизуйтесь для отримання можливості робити закладки.

Токар. Спеціальна технологія. 2 розряд. Тема 10. п. 10.1.1.

 

ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ПРО ОЗДОБЛЮВАННЯ

Навчальні питання:

  1. Поняття про оздоблювання.
  2. Доведення й притирання деталей.

Поняття про оздоблювання

Оздоблювальну обробку на токарських верстатах роблять у тих випадках, коли необхідно підвищити точність і якість обробленої поверхні. Це досягається тонкою пластичною деформацією, доведенням, накаткою й іншими способами. Доведення застосовують для підвищення точності й зниження шорсткості обробленої поверхні. Ця оздоблювальна операція забезпечує точність геометричної форми оброблюваної поверхні до 0,1—0,3 мкм із шорсткістю Rа-0,04-7-0,02 мкм. Тонка пластична деформація обробленої поверхні алмазним вигладжуванням знижує шорсткість до значень 0,02—0,16 мкм при незначному зміцненні поверхневого шару, при обкатуванні Rа = 0,4-0,05 мкм, але при цьому наклепанний шар металу поширюється в глибину до 3 мм, чим забезпечується підвищення твердості обробленої поверхні до 30 %.

Доведення або притирання полягає в тому, що знімання металу з обробленої поверхні проводиться абразивними зернами, вільно розподіленими в пасті або суспензії, при переміщенні притирання або доводника.

Притирання й доведення можуть бути абразивної, хіміко-механічної й електрохіміко-механічної. При абразивній обробці використовують абразивні інструменти, пасти й суспензії на основі абразивного матеріалу, твердість якого значно вище твердості оброблюваного матеріалу. При абразивному доведенні абразивні зерна, перебуваючи між деталлю й притиранням, вдавлюються в поверхню притирання, твердість якого нижче оброблюваної поверхні. При взаємному переміщенні деталі й притирання абразивні зерна, закріпившись у поверхневому шарі притирання, знімають найтонші стружки з оброблюваної поверхні деталі.

При хіміко-механічному доведенні під дією кислот, що входять до складу паст, на поверхні деталі утворюється плівка з хімічних сполук, яка віддаляється абразивними зернами при переміщенні притирання.

Електрохіміко-механічну обробку застосовують в основному для обробки твердосплавного різального інструменту й жароміцних матеріалів.