П. 11.1. Відомості про деталі та вузли машин

logo turner2

"УВАГА!!!"
З 1.01.2024 р. підтримка даної версії підручника буде припинена.
Власникам з питань продовження роботи звертатись Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • Реєстрація
Авторизуйтесь для отримання можливості робити закладки.

Токар. Спеціальна технологія. 2 розряд. Тема 11. п. 11.1.

 

Відомості про деталі та вузли машин

Відомості про деталі машинДета́ль маши́ни (деталь) — виріб, виготовлений з однорідного за найменуванням і маркою матеріалу, без використання складальних операцій (складова частина механізму, машини і т. ін.).

Наприклад: валик з одного шматка металу, литий корпус; пластина з біметалевого аркуша; друкована плата; маховичок із пластмаси (без арматури); відрізок кабелю або проводу заданої довжини, а також ці ж вироби з покриттями (захисними або декоративними), незалежно від виду, товщини і призначення покриття, або виготовлені із застосуванням місцевого зварювання, паяння, склеювання, зшивання і т. п. Зокрема, гвинт із хромуванням; трубка, спаяна чи зварена з одного шматка листового матеріалу; коробка, склеєна з одного шматка картону. В окремих випадках під деталлю розуміють елемент машини, що представляє собою одне ціле і не може бути розібраним на простіші складові без руйнування.

Деталі та складальні одиниці (вузли) загального та спеціального призначення. Серед великої різноманітності деталей і вузлів машин виділяють такі, які застосовують майже у всіх машинах (болти, вали, муфти, механічні передачі і т. п.). Ці деталі (вузли) називають деталями загального призначення і вивчаються в курсі "Деталі машин". Усі інші деталі (поршні, лопатки турбін, весельні гвинти і т. п.) відносяться до деталей спеціального призначення.

Класифікація деталей загального призначення. Усі деталі, з яких складаються машини, умовно можна поділити на декілька груп:

  • несні та напрямні деталі (станини, основи, плити, рами, консолі, корпуси тощо);
  • деталі для підтримування деталей, що здійснюють обертальний рух (корпуси ротаційних машин — турбін, насосів, електродвигунів, корпуси редукторів, коробок передач, варіаторів);
  • деталі для забезпечення обертового руху предметів оброблення (шпинделі, опори, планшайби, столи, обертові колони тощо);
  • деталі для забезпечення передавання руху та зусиль (моментів) (вали, зубчасті колеса, зірочки, шківи, муфти тощо);
  • пружні елементи (ресори, пружини, подушки, гумові деталі різного призначення тощо);
  • захисні деталі (кожухи, екрани, козирки тощо).

Окрему групу складають так звані нормалізовані деталі, які виготовляються на спеціалізованих підприємствах: підшипники кочення, кріпильні деталі (болти, гвинти, гайки, шпонки) та багато інших.

З точки зору застосування і поширення в машинобудуванні деталі можна розділити на групи:

  • стандартні — це деталі, виготовлені відповідно до державних, галузевих стандартів або стандартів підприємства;
  • уніфіковані — це деталі, запозичені з іншого виробу, тобто раніше спроектовані як оригінальні;
  • оригінальні — деталі, сконструйовані для певної машини, вони, як правило, раніше не проектувалися і не виготовлялися.