П. 1.3. Науково – технічний прогрес в галузі, його пріоритетне направлення. Значення професії токаря і перспективи її розвитку

logo turner2

"УВАГА!!!"
З 1.01.2024 р. підтримка даної версії підручника буде припинена.
Власникам з питань продовження роботи звертатись Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • Реєстрація
Авторизуйтесь для отримання можливості робити закладки.

Токар. Спеціальна технологія. 2 розряд. Тема 1. п. 1.3.

 

Науково–технічний прогрес в галузі, його пріоритетне направлення. Значення професії токаря і перспективи її розвитку.

Процес оволодіння цим комплексом професій потребує глибоких комплексних знань, поступового вивчення загальнотехнічних дисциплін з переходом до професійної підготовки, потім виробничої діяльності. Предметом виробничої діяльності верстатника широкого профілю є технологія і цілісна система: верстат – пристрій – інструмент – заготовка. Засобом його діяльності є різальні, контрольно-вимірювальні та допоміжні інструменти, технологічне устаткування у вигляді токарних, фрезерних, свердлильних і деяких інших верстатів, пристроїв та технологічних засобів. Суть виробничих завдань, які вирішує робітник – верстатник, зводиться до того, що на основі креслення деталі, заготовки, наявного технологічного процесу, оснастки і верстата виготовити деталь потрібної точності і жорсткості. При цьому він повинен уміти користуватися контрольно-вимірювальними інструментами, виконувати настройку верстата на заданий розмір, налагоджувати інструмент і проводити його заміну.

Професія токаря по металу – одна з провідних на підприємствах машинобудівної і металообробної промисловості. Праця токаря використовується практично в усіх галузях промисловості, сільського господарства, на транспорті, у сфері обслуговування. Звідси її велике народногосподарське значення як наскрізної висококваліфікованої робітничої професії. Серед усіх металообробних верстатів токарний парк складає 40%, бо саме такі деталі, як валики, втулки, гвинти і т. ін. є основними складовими будь-якої машини.

Токар починає роботу з отримання завдання, читання креслення, розрахунків. Він підбирає інструмент, встановлює заготівлю на верстаті, налаштовує верстат на обраний режим різання і проводить обробку. Готову деталь перевіряє за розмірами і чистоті поверхні. Верстат має ручний і автоматичний режим. В першому випадку від токаря вимагаються точні рухи рук при управлінні ріжучим інструментом. Кваліфікований токар знає засади технології, металоведення, опору матеріалів, систему допусків і посадок, розуміє принцип роботи верстату і вміє його налагодити, знає причини браку. Токарю важливо розвинути в собі технічне мислення, просторову уяву, точність рухів, тривку увагу, охайність, творче відношення до справи.

Токар працює в приміщенні на постійному робітничому місці, при гарному освітленні, оскільки він повинен розрізняти подряпини розміром до 0,8 мм. При точенні очі токаря захищають від стружки окулярами або екраном верстату. Робота - змінна, заробітна платня залежить від вироблення і кваліфікації. Робітниче положення - стоячи. Фізичне навантаження - середнє. t-2-3

Профшкідливості: підвищений рівень шуму, металевий пил, пари емульсії і мастила в повітрі.

Медичні протипоказання: дефекти зору - астигматизм, гострота зору нижче 0,5; підвищена шкіряна чутливість, хронічні захворювання органів дихання, сердечно-судинної системи, опорно-рухового апарату, ЦНС, запаморочення, епілепсія.