П. 7.2. Поняття про види заготовок деталей

logo turner2

"УВАГА!!!"
З 1.01.2024 р. підтримка даної версії підручника буде припинена.
Власникам з питань продовження роботи звертатись Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • Реєстрація
Авторизуйтесь для отримання можливості робити закладки.

Токар. Спеціальна технологія. 2 розряд. Тема 7. п. 7.2.3.

3. Прокат

Як вихідний матеріал для заготовок використовують сортовий прокат. Прокатування полягає в пропусканні нагрітого чи холодного металу у вигляді зливка між валками відповідного профілю, що обертаються (рис. 12).

Ris12

Рис 12. Прокатні валки:

а — схема; б — для листового прокатування; в — для профільного прокатування

Відстань між валками менша, ніж товщина зливка, що обробляється, тому розміри його перетину зменшуються. Для одержання потрібної форми перетину роблять прокатування в кілька ходів, застосовуючи валки відповідної форми. Одержаний прокат може мати форму листів, смуг, прутків, труб тощо. Прокат потім можна зварювати, кувати, штампувати, пресувати, волочити та різати. Прокат, поковки, штамповки та одержують обробкою металів тиском. При цьому заготовки із прокату застосовують звичайно для деталей, що наближаються по конфігурації до якого-небудь профілю прокату – круглому, квадратному, шестигранному й до інших форм перетинів (рис. 13). Бажане, щоб виготовлені деталі не мали значної різниці в поперечних перерізах. У цьому випадку при обробці заготовки кількість металу, що знімається, буде мінімальним. Слід зазначити, що виготовлені із прокату деталі (за винятком валів) мають порівняно невеликі розміри.

Гарячекатаний сортовий прокат широко використовується також для одержання кувань і штампувань. На токарських автоматах і напівавтоматах у якості заготовок застосовуються калібровані холоднотягнені прутки. Для нормальної роботи затискних цанг коливання діаметрів прутків не повинне перевищувати 0,3…0,4 мм. У багатьох випадках калібровані прутки не зазнають обробці лезвійним інструментом, а безпосередньо шліфуються. При роботі на револьверних верстатах із затискачем у кулачках може застосовуватися гарячекатаний прокат.

Ris13

Рис 13. Профілі прокатного виробництва:

а — квадратний з закругленими кутами та угнутими гранями; б — квадратний з закругленими краями; в — квадратний; г — круглий; д — штабовий; е — трикутний; є — овальний; ж — напівкруглий; з — колонний; и — зетовий; і — рейковий; ї — тавровий; й — нерівнобокий кутник; к — рівнобокий кутник; л — швелер; м — двотавровий