П. 6.6. Технологія накатування різьб. Переваги накатних різьб

logo turner2

  • Реєстрація
Авторизуйтесь для отримання можливості робити закладки.

Токар. Спеціальна технологія. 2 розряд. Тема 6. п. 6.6.2.

Технологія накатування різьб. Переваги накатних різьб

Навчальні питання

1. Технологія накатування різьб

2. Переваги накатних різьб

 

Переваги накатних різьб

Накатана різьба має чимало переваг у порівнянні з нарізною різьбою. Основною перевагою є те, що під час накатки різьби, тобто пластичної деформації металу в отворі кришки, не утворюється ні стружка, ні уламки. Під час нарізки різьби з’являється стружка, яка може пошкоджувати як поверхню різьби, так й інструменти під час роботи. Крім того, утворена у процесі нарізки стружка, повинна бути ретельно видалена з поверхні всієї кришки перед встановленням фільтра,  оскільки пізніше під час експлуатації вона може разом з маслом потрапити у двигун та пошкодити поверхню підшипникових вкладишів або циліндрів.

 Відсутність стружки робить процес накатування різьби менш вразливим щодо защемлення та розтріскування інструментів, які проектуються без підсічок, що утворюють площину натиску ріжучого вістря, роблячи різьбонакатну головку (так називається мітчик для накатки) більш витривалим інструментом, ніж різьбонарізні мітчики. Крім того, різьбонакатна головка не має вістря, а отже, не може затупитися. Тому тривалість експлуатації різьбонакатних головок є від 3 до 20 разів більшою, а процес накатки різьби відбувається у 1,5 - 2 рази швидше, ніж виготовлення різьби методом нарізки.

img006-image046

Різьбонакатна головка

Відмінність технології накатування різьби полягає у тому, що на відміну від нарізної різьби, отвір, підготовлений для накатки різьби, не має діаметра, який відповідає внутрішньому діаметру готової різьби. Отвір, підготовлений під накатку різьби, повинен мати специфічний для цієї технології діаметр, установлений для кожного розміру різьби та потрібної висоти профілю різьби після накатування.

Під час накатування профіль різьби в отворі утворюється шляхом деформації верхнього шару, який під впливом натиску інструмента деформується і заповнює простір між витками мітчика, таким чином створюючи профіль різьби. Різьба, отримана за такою технологією, є більш міцною та витривалою. Крім того, при накатуванні значно зменшується ймовірність виготовлення занадто широкої різьби, що трапляється при виготовленні методом нарізки різьби у разі  „розбивання” її під час виникнення зазору при роботі шпинделя станка.

Характерною рисою накатаної різьби є наявність увігнутої поверхні країв витків різьби, утвореної внаслідок пластичної деформації шару металу в отворі. Іноді фахівці, які звикли до плоскої поверхні країв різьби, отриманої методом нарізки, інтерпретують ці заглиблення як пошкодження різьби.

img006-image047

Профіль накатної різьби