П. 12.1. Основні відомості про токарні верстати

logo turner2

  • Реєстрація
Авторизуйтесь для отримання можливості робити закладки.

Токар. Спеціальна технологія. 2 розряд. Тема 12. п. 12.1.8.

 

Якщо в передаванні руху від першого вала до останнього беруть участь послідовно три пари зубчастих коліс (рис. 10.5), то передаточне відношення всієї передачі

Ris 10.5               image010

Черв'ячна передача (або черв'ячна пара) складається з черв'яка і сполученого з ним черв'ячного колеса (рис. 10.6). Черв'як — це гвинт, профіль різьби якого трапецоїдний, з кроком Р, мм, кратним числу π, тобто Р = πm, де m — стандартний модуль зачеплення m = Р/π.Черв'як може бути однозахідним або багатозахідним. При повороті черв'яка на один оберт черв'ячне колесо повертається на один крок зуб'їв (тобто на один зуб), якщо черв'як однозахідний, і на К зуб'їв, якщо черв'як К-західний.

Передаточне відношення черв'ячної передачі:

image011

                                    де    zч.к — кількість зуб'їв черв'ячного колеса.

Напрям обертання черв'ячного колеса залежить від напряму обертання черв'яка, напряму різьби черв'яка (черв'яки бувають праві й ліві) і від того, з якого боку черв’ячного колеса приєднано черв'як. Черв'ячне колесо, що зображено на рис. 10.6, обертатиметься проти годинникової стрілки, оскільки черв'як лівий, обертається за годинниковою стрілкою й приєднаний до черв'ячного колеса знизу.

 

Ris 10.6